علت کاهش درامد عربستان از حج

فیش حج
بی حجابی دختری در مراسم حج امسال
آذر ۷, ۱۳۹۵
راهنمای حج
راهنمای حج
آذر ۱۶, ۱۳۹۵

علت کاهش درامد عربستان از حج

علت ۵۰%کم شدن درامد عربستان از حج

یک سال بعد از بدترین فاجعه ده سال گذشته، قریب به ۲ میلیون نفر مسلمان در منا به شیطان سنگ پرتاب کردند.

این آمار حاکی از این موضوع است که عربستان سعودی شهرت خود را به سازمان دهی بزرگترین برنامه مسلمانان مدیون است. همین مسئله باعث شده این کشور برای حج امسال برای حفظ امنیت و جان مسلمانان هزاران نیروی امنیتی استخدام کند و همچنین از تکنولوژی های جدیدی مانند دست بند های برقی و پهپاد هم استفاده کند.

عربستان میگوید در حادثه ای که سال گذشته رخ داده ۸۰۰ نفر مسلمان کشته شدند البته آمار گیری از هر کشور تقریبا ۲۰۰۰ نفر بوده که ۴۶۴ نفر آنها ایرانی بودند.
در سال های اخیر تمامی اتفاقات و فاجعه های مرگبار در سرزمین منا رخ داد به همین منظور حجاج تحت نظارت ماموران امنیتی عربستانی اعمال شرعی خود را انجام می دادند
به گفته محمد نظر( یکی از حجاج): کارهای زیادی باید انجام شود مخصوصا برای حجاج پیر تر.

چندی پیش پادشاه عربستان در سرزمین منا حضور داشت ناگفته نماند مفتی اعظم عربستان، شیخ عبدالعزیز عربستان آل شیخ پس از ۳۵ سال خطبه روز عرفه را نخواند.
به گفته رسانه های عربستانی دلیل این موضوع ضعیف بودن حال جسمی آل شیخ می باشد گفتنی است وی هفته پیشش وارد یک جنگ کلامی با ایران شده بود.

درامد عربستان کاهش یافت…!
مسئولان سعودی میگفتند امسال ۱٫۸۶ میلیون مسلمان برای شرکت در مراسم حج به مکه رفته بودند.بدیهی است که حتی در سالهای اخیر آماری حدود سه میلیون نفر رفته بودند و این آمار نسبتا کاهش یافته است.
بر اساس آمار سعودی ها از ۱٫۸ میلیون نفر ۱٫۳ میلیون نفر آنها از خارج عربستان بوده اند.

مروان عباس شعبان، رئیس کمیته ملی حج تمتع و عمره در این رابطه گفت: تعداد حجاج خارجی ۲۰% کاهش یافته همچنین حجاج داخلی هم نصف شده و به طور میانگین تجارت مرتبط با حج نصف بوده است.

یک جواهر فروش در مکه در این رابطه سخن به میان آورد و گفت: آنهایی که مداوم به مکه می آیند پول کمتری دارند، آنها می آیند ولی موقعیت مانند زمانی نیست که صلح وجود داشت.
مسئولان عربستانی دلایل گوناگونی مثل توسعه زیر ساخت های مکه را دلیل کم شدن حجاج می دانند اما یکی از مشخص ترین دلایل، تحریم عربستان توسط ایران است.

شعبان در این رابطه گفت : ایرانی ها ۷% حجاج خارجی به شمار می آمدند امانبود آنها دلیل اصلی کاهش حجاج نبوده، این در حالی است که ایرانی ها بیشترین سوغات را با خود به سوی ایران می بردند.
وی یکی دیگر از دلایل این موضوع را ساخت و ساز های مکه می دانست، این ساخت و ساز ها قرار است ظرفیت حجاج را افزایش دهد اما الان اتاق های کمتری برای اقامت وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *